Hypnóza jako Anestezie

01.04.2022

Celková anestezie, kterou lékaři využívají ke zklidnění jedince během operace, je koktejlem několika silných léků, které mají celou řadu vedlejších účinků. Ty se mohou projevit bezprostředně, ale i několik měsíců po zákroku. Lékaři se proto snaží hledat alternativy              a jedním z řešení může být hypnóza. Nepomáhá jen, když chcete přestat kouřit,                    nebo zhubnout. Dobře provedená celková anestezie není pro zdraví nebezpečná, nicméně její vedlejší účinky mohou u některých lidí značně znepříjemnit nejen první dny po operaci.

Podle vědecké studie z roku 2013 mělo až 24 % lidí po probuzení z chirurgického zákroku delirium, přičemž 15 % z nich pociťovalo nepříjemnosti s pamětí nejméně tři měsíce po operaci. Čím starší lidé při celkové anestezii byli, tím bylo poškození paměti patrnější. Celková anestezie ale také může oslabit imunitní systém, a významně tak zpomalit rekonvalescenci po operaci.

Proto tým amerického lékaře Lorenza Cohena z integrativní medicíny MD Anderson ve své studii přistoupil k náhradě celkové anestezie hypnózou v kombinaci s lokální anestezií. Zatímco chirurgové operují, hypnoterapeuti pomáhají jedincům soustředit všech pět smyslů na jedno místo, což má zklidňující efekt. Používají k tomu uklidňující hlas. Na hypnózu jako takovou          se přitom nemocní nijak speciálně nepřipravují. Naopak, setkávají se jen jednou těsně          před operací, vysvětluje pro Daily Mail doktor Cohen.

U většiny pacientů je přitom ještě kromě hypnózy podáno lokální anestetikum,                            které znecitlivuje místo, kde chirurg provádí řez. Myšlenka hypnoterapie spočívá i ve sdílení odpovědí a strachu či úzkostí. Proto se doposud tato terapie využívala i před operacemi,            aby se snížil strach a úzkost nemocných ze zákroku, upozorňuje Cohen. Přestože si je doktor Cohen vědom, že mnohé náročné a dlouhé operace se pravděpodobně nikdy zcela neobejdou bez celkové anestezie. Hypnóza může být podle něj řešením u menších operací.                      Jeho zkušenosti s více jak 50 zákroky při rakovině prsu to potvrzují.                                              Zavolejte si o bezplatnou konzultaci !

Hypnóza jako Anestezie
Hypnóza jako Anestezie
,